Dlaczego mam ból brzucha po kolonoskopii?

Właśnie minęło 24h od mojej kolonoskopii, a mnie nadal boli brzuch. Jest to na tyle silny ból na dole po lewej stronie, że ciężko mi się przewrócić na łóżku czy wziąć głęboko oddech. Dodam, że moje badanie trwało długo bo moje jelita były mocno poskręcane i wtłoczono mi dużo powietrza. Poza tym ciężko mi było się rozluźnić. Czy to mogło mieć wpływ na ten ból? Dodam, że gdy naciskam na brzuch to nie boli. Po jakim czasie ból powinien minąć? Czy po wypróżnieniu będzie lepiej? Nadmienię, że badanie wyszło Ok ( tylko małe hemoroidy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból brzucha oraz dyskomfort może utrzymywać się nawet kilka dni po kolonoskopii. Powietrze, które jest wprowadzane podczas badania jest potrzebne do rozszerzenia ściany jelita i uwidocznienia jego wnętrza. To właśnie ono jest przyczyną wzdęć, bólu brzucha lub delikatnych skurczy. Uczucie to mija po oddaniu gazów.

W dużej mierze dolegliwości te są zależne od wrażliwości pacjenta oraz poziomu trudności badania. Zdarza się, że w trakcie badania są usuwane bowiem zmiany patologiczne. Nie bez znaczenia jest też ilość wpompowanego powietrza. Wspomina Pani, że było go dużo, więc może to ono jest przyczyną utrzymujących się nadal dolegliwości bólowych.

Jeśli po upływie kilku dni ból nadal będzie się utrzymywał, w międzyczasie nasili się lub pojawi się podwyższona temperatura, proszę udać się do lekarza wykonującego badanie. Sygnałem alarmowym są również dreszcze, obfite krwawienie z odbytu i nudności.

Powikłania po badaniu występują bardzo rzadko. Należy do nich przedziurawienie ściany jelita lub krwawienie.

Pytania o podobnej tematyce znajdzie Pani pod poniższymi linkami: , https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-podbrzusza-po-lewej-stronie-po-kolonoskopii, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bole-po-kolonoskopii-sa-normalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.