Co oznacza taki kolkowy ból?

Mam 21 lat. 2 dni temu pomagałam tacie z rozdzielaniem desek przybitych gwoździami. Dość duży wysiłek łomem. Od tamtego czasu w lewej stronie brzucha, zaraz pod żebrami czuje ból większy ból, a zaczął się on jakieś 4 dni temu. Przypomina kolkę. Jednocześnie czuję jakbym miała tam balon. Na początku myślałam, że to od długiego siedzenia przy komputerze, ale teraz nawet przy leżeniu boli. Co to może być? Do lekarza mogę iść najszybciej za 2 tyg jak wrócę do Polski, ale nawet nie wiem do jakiego iść.. Jak sobie ulżyć z tym bólem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w pierwszej kolejności powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego. Dobrze by było również wykonać USG jamy brzusznej.

Opisywany przez Panią ból po lewej stronie brzucha, pod żebrami mógłby być wynikiem dużego wysiłku fizycznego i przeciążenia. Dolegliwości bólowe o charakterze kolkowym oznaczałyby wówczas tak zwaną kolkę śledzionową. Taka kolka ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Zazwyczaj trwa ona jednak bardzo krótko, zaledwie kilka minut.

W Pańskim przypadku ból odczuwany jest już od kilku dni, dlatego wymaga diagnostyki. Kłujące bóle brzucha po lewej stronie mogą mieć bardzo dużo przyczyn. Wśród nich wyróżnić można problemy z górnym odcinkiem układu pokarmowego, choroby trzustki czy zapalenie wyrostka robaczkowego.

Proszę przypomnieć sobie, czy w trakcie wysiłku nie doszło do uderzenia w klatkę piersiową, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do urazu żeber.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-pod-zebrami-z-lewej-strony-brzucha, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-z-lewej-strony-brzucha-pod-zebrami, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciagly-bol-brzucha-z-lewej-strony-pod-zebrami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.