Dlaczego mam takie ostre bóle brzucha?

Dziś rano obudził mnie ostry ból brzucha. Poszłam do toalety minął po wypróżnieniu. Wypróżniam się codziennie ale z trudem stolec duży i twardy. Nie mam biegunki ani wymiotów. Trwa do tej pory ale zanika. Często mi się to zdarza USG i ginekolog w porządku co to jest
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Szanowna Pani,



Ostre bóle brzucha, które ustępują po wypróżnieniu, mogą być związane z zaparciami, zwłaszcza jeśli stolec jest twardy i duży, co utrudnia jego wydalenie. Częste trudności w wypróżnianiu mogą prowadzić do nagłego bólu brzucha, który wynika z napięcia w jelitach i trudności w przechodzeniu stolca. Tego rodzaju bóle są stosunkowo częste i mogą występować nawet u osób, które wypróżniają się codziennie, jeśli stolce są twarde.

Prawdopodobne przyczyny bólu brzucha:



Zaparcia: Jeśli wypróżnienia są trudne, może dojść do nadmiernego rozciągania jelit, co powoduje ból. Można spróbować wprowadzić zmiany w diecie (więcej błonnika, picie większej ilości wody) lub stosować łagodne środki przeczyszczające.

Problemy z jelitami: Czasami przewlekłe zaparcia mogą prowadzić do problemów, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS), który również może powodować ostre bóle brzucha.



Inne przyczyny: Choć USG i wizyta u ginekologa nie wykazały nieprawidłowości, warto pamiętać, że bóle brzucha mogą być także wynikiem innych problemów, takich jak infekcje lub nieprawidłowości trzustki czy wątroby.

Reasumując:



Jeśli bóle będą się nasilać, będą trwały dłużej lub będą towarzyszyć im inne objawy (np. gorączka, krwawienie, znaczna utrata wagi), warto ponownie skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny.



Z wyrazami szacunku,

Położna

Martyna Dudzińska

0
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Przyczyny bólu brzucha mogą być bardzo różne, dlatego w tym przypadku konieczne są dokładniejsze badania oraz wizyta u specjalisty. Proszę udać się najpierw do gastrologa, który oceni, jaka diagnostyka i leczenie będą konieczne w tej sytuacji.

Bardzo często bóle brzucha są wynikiem nieodpowiedniej diety. Wspomina Pani w pytaniu także o problemach z wypróżnianiem. Być może warto włączyć do menu większą ilość produktów bogatych w błonnik pokarmowy, który ułatwia trawienie pokarmów. Tego typu dolegliwości bólowe mogą wskazywać też na nietolerancję pokarmową. W tym przypadku należy zrezygnować z produktów, które nasilają nieprzyjemne objawy. Jeżeli zastanawia się Pani, jak odpowiednio skomponować dietę, która będzie dopasowana do Pani potrzeb, najlepiej w tej sprawie skontaktować się z dietetykiem.

W pytaniu wspomina Pani, że dotychczasowa diagnostyka obejmowała badanie USG oraz wizytę u ginekologa. Bóle brzucha mogą wskazywać też na szereg innych schorzeń układu pokarmowego. W takich przypadkach lekarz może zlecić wykonanie bardziej szczegółowych badań, takich jak gastroskopia czy kolonoskopia. Jeżeli lekarz nie znajdzie związku między tymi dolegliwościami a problemami gastrologicznymi, być może problem ma inne źródło. Czasami bóle brzucha pojawiają się bowiem w wyniku długotrwałej ekspozycji na stres. Takie kwestie należałby wtedy omówić z psychologiem lub psychoterapeutą.

Szczegółowe informacje na temat bólu brzucha i jego możliwych przyczyn można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-wyproznianiem-i-wzdecia-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/promieniujacy-bol-podbrzusza-i-problemy-z-wyproznianiem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty