Dlaczego mam te bóle brzucha i wzdęcia?

Dzień dobry. Mam 27 lat, prowadzę zróżnicowany tryb życia (długa praca siedząca, 3-4 razy w tygodniu siłownia). Często miewam bóle brzucha, a do tego męczące wzdęcia (brak biegunki). Niekiedy ujawnia się to również po uprawianiu sportu. Nie zauważyłem, aby objawy nasilały się po konkretnym rodzaju spożywanych produktów. Czym może to być spowodowane?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyn Pana samopoczucia i dolegliwości związanych z układem trawiennym może być wiele. Wzdęcia brzucha najczęściej są objawem zbyt dużej ilości gazów, które niepotrzebnie zalegają w jelitach. Może temu towarzyszyć uczucie rozpierania czy napompowania, a także częste wydalanie gazów. Jeśli wspomina Pan o dodatkowym bólu brzucha, trzeba zauważyć, że po wysiłku objaw może być związany z lekkim odwodnieniem lub też wzrostem ciśnienia w przełyku. Jednak samoistnie występujący ból brzucha, który – jak Pan zauważa – nie jest raczej związany z nietolerancją na określony produkt – wymagać będzie dalszej obserwacji i diagnozy.

Kłopoty z jelitami mogą pokazywać na początek poważnych schorzeń, takich jak niedrożność jelit lub też zespół jelita drażliwego. Dlatego każde niepokojące dolegliwości ze strony układu trawiennego należy skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym, a w razie potrzeby – także gastrologiem. Czasem proste badanie fizykalne wraz z podstawowymi parametrami morfologii pozwalają na zlokalizowanie przyczyny męczących kłopotów z wzdęciami i bólami brzucha. Z pewnością im wcześniej uda się Pan do specjalisty, tym szybciej znajdzie Pan przyczynę swojego złego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami także na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-brzucha-u-21-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-i-gazy-oraz-bol-brzucha,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-bole-zoladka-wzdecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.