Dlaczego mam te bóle brzucha i biegunki?

Witam. Od jakiegos czasu borykam sie z problemami z moimi jelitami. Zaczelo sie od nudnosci oraz zlego samopoczucia. 3 razy w miesiacu mam calkowite rozwolnienie wraz z ogromnym skrętem na dole brzucha. Wystepuja zaparcia oraz momentami parcie na stolec. Miewam zawroty glowy oraz uderzenia gorąca. Usg brzucha wzorowe oraz gastroskopia z kolonoskopia. Krew oraz trzustka bez zarzutu. Prosze o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wydaje się, że konieczne jest dalsze diagnozowanie Pani dolegliwości. Być może objawy bólu brzucha, nudności, zaparć mają przyczynę w zespole jelita drażliwego. Rozpoznanie tej jednostki ma przede wszystkim charakter wykluczenia innych chorób, wnikliwy wywiad i ocenę występujących nieprawidłowości. Zespół jelita drażliwego najczęściej rozpoznaje się po silnym skurczowym bólu brzucha, ale także zmianach w konsystencji stolca i zmiennością wypróżnień. Doświadczony gastrolog z pewnością poprowadzi rozmowę w taki sposób, by móc wykluczyć lub potwierdzić chorobę. By dobrze przygotować się do wizyty, ze swojej strony warto na bieżąco notować poszczególne napady intensyfikacji objawów. Myślę, że w przygotowaniu do rozmowy z lekarzem może być pomocna także treść tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Ponadto proszę zastanowić się, czy Pani stan zdrowia nie jest spowodowany przewlekłym stresem bądź nieregularnym trybem życia. Często zbyt duże napięcie w układzie nerwowym przekłada się na funkcjonowanie okładu trawiennego. Proszę nie poddawać w poszukiwaniu trafnego rozpoznania.

Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami także na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-skurczowe-bole-brzucha-i-jelit,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nudnosci-i-bol-brzucha-u-19-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/parcie-na-stolec-bole-brzucha-wzdecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.