Luźne stolce a codzienne spożywanie alkoholu

Witam, Już od około roku mam dosyć często luźne stolce do tego codziennie kilka czasem kilkanaście razy cuchnące gazy. Brzuch mnie nie boli, czuję się dobrze. Czy to może być np. od codziennego picia piwa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

raczej jest to mało prawdopodobne, by piwo było przyczyną problemów gastrycznych, choć nie wspomina Pan, o jakie ilości alkoholu chodzi. Jeżeli spożycie trunków jest duże, warto na wszelki wypadek wykonać tzw. próby wątrobowe. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy.

Z kolei luźne stolce oraz cuchnące gazy mogą sugerować problemy jelitowe – jest cały szereg schorzeń dotykających ostatni odcinek układu pokarmowego. Warto zwrócić uwagę także na kolor stolca – niekiedy może wskazywać na nieprawidłowości w obrębie wątroby albo trzustki (żółty lub odbarwiony, białawy stolec, biegunka tłuszczowa lub tłusty stolec). Szerzej o tych schorzeniach pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-tluszczowa-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie.

Proszę skierować się do lekarza – poza badaniami podstawowymi i wspomnianymi próbami wątrobowymi warto wykonać posiew kału, gastroenterolog może zdecydować o kolonoskopii lub gastroskopii. Z pewnością nie powinien Pan bagatelizować objawów wysyłanych przez organizm.

Być może pomocna będzie także ta infografika: https://portal.abczdrowie.pl/11-objawow-powaznych-chorob-jelita-grubego-nie-lekcewaz-tych-objawow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.