Jak rozpoznać ruchy płodu?

Witam! Jestem w 18 tygodniu ciąży. Około tydzien temu zaczęłam czuć ruchy dziecka - od tamtej pory srednio co drugi dzień czułam jakby puknięcie od środka. Od trzech dni wyczuwam te ruchy częściej niestety o znacznie mniejszym stopniu intensywności, muszę się bardzo skupić, żeby odróżnić je od pracy jelit. Czy to zły znak? Dodam tylko, ze to moja pierwsza ciąża.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw – choć każda kobieta z utęsknieniem czeka na pierwsze ruchy płodu, to zazwyczaj w pierwszej ciąży odczuwalne są nieco później. Standardem jest 20.-22. tydzień ciąży, choć szczupłe kobiety mogą wyczuć te ruchy nawet około 18. tygodnia ciąży. Początkowo nie są intensywne i nie muszą odznaczać się regularnością, a nawet mogą być na tyle subtelne, że niektóre kobiety mylą je z pracą jelit. Proszę zapoznać się z tym artykułem, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-ruchy-dziecka-20-tydzien-ciazy-iii-trymestr.

Sugeruję więc, by poczekała Pani spokojnie – kilka dni, tydzień. Wówczas te ruchy powinny być lepiej wyczuwalne. Natomiast dopiero od 30. tygodnia ciąży przyszła mama ma obowiązek pilnować aktywności dziecka i liczyć jego ruchy w rytmie dobowym, ponieważ jest to bardzo ważny wyznacznik dobrostanu płodu. Więcej wskazówek pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy.

Oczywiście jeżeli cokolwiek budzi Pani niepokój, warto skontaktować się z ginekologiem prowadzącym ciążę i poinformować go o swoich obawach lub dolegliwościach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.