Czy takie ruchy dziecka na tym etapie ciąży są normalne?

Witam, mam 28 lat i jestem w 20 tygodniu i 1 dniu pierwszej ciąży. Od 4-5 dni mam wrażenie, że odczuwam ruchy dziecka. Ruchy te nie są ultraregularne. Proszę mi powiedzieć, czy na tym etapie ciąży jest to normalne ? Czy powinien mnie martwić taki stan rzeczy ? Jakie objawy, związane nie tylko z ruchami dziecka, powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

odczuwanie pierwszych ruchów dziecka to kwestia indywidualna. Jedne kobiety odczuwają pierwsze ruchy dziecka wcześniej, inne później. Zazwyczaj następuje to pomiędzy 16. a 20. tygodniem ciąży, choć wiele zależy również od tego, czy jest to pierwsza ciąża. Kobiety, które będą rodziły po raz pierwszy pierwsze ruchy mogą zauważyć dopiero w okolicach 22. tygodnia ciąży.

Na początku ruchy te nie będą regularne, dlatego nie ma Pani powodów do obaw. To normalny objaw, który z czasem zmieni się na tyle, iż będzie Pani mogła zauważyć pewne regularności związane z ruchem i spoczynkiem dziecka.

Domyślamy się, że odbywa Pani regularne wizyty u ginekologa prowadzącego ciążę. Jeśli podczas badań nie zauważa on żadnych nieprawidłowości, to nie ma potrzeby zwiększać częstotliwości tych spotkań. Jeśli w międzyczasie pojawi się krwawienia bądź plamienia z dróg rodnych, będzie Pani odczuwała bóle podbrzusza lub inne niepokojące dolegliwości bólowe, wówczas proszę nie czekać do wizyty kontrolnej. Niepokojące jest również nagłe ustanie ruchów płodu oraz czynności skurczowe macicy, które występują przed 38. tygodniem ciąży.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem:

https://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-ruchy-dziecka-20-tydzien-ciazy-iii-trymestr.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.