Ruchy dziecka - czy mam powody do niepokoju?

Witam. Mam pytanie dotyczące ruchów dziecka w czasie ciąży. Zdarzył się jeden dzień w ciągu którego moje dziecko było mniej ruchliwe niż zwykle - jego ruchy były wolniejsze i slabsze niż zwykle. Było to w 30 tygodniu ciąży, około tydzień po usg i ktg, które wykazało, że dziecko prawidłowo się rozwija, przepływy są w normie, tętno również. Dopiero wieczorem zaczęło niepokoić mnie to, że cały dzień jest taki ospały, jednak gdy tylko położyłam się wieczorem zaczął być tak energiczny jak zwykle. Wtedy uznałam, że skoro zaczął się tak żywiołowo ruszać to nic mu nie jest i było to takie jednodniowe lenistwo. Jednak ostatnio czytałam trochę o ruchach dziecka i zaczęłam mieć obawy, czy aby nie był on wtedy np. owinięty pępowiną co ograniczało jego ruchy lub stało się coś (np. to owinięcie pępowiną) co sprawiło, że był on wtedy niedotleniony. Teraz jestem po kolejnych badaniach, które nie wykazały nic niepokojącego a ruchy dziecka są prawidłowe. Dodam, że tego dnia kiedy dziecko mniej się ruszało ja również byłam ospała i nie czułam się najlepiej, więc może mogło to mieć jakiś wpływ na dziecko. Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Wraz z wejściem w 3 trymestr ciąży ciężarna powinna zacząć prowadzić kartę ruchów płodu, umożliwiającą ocenę aktywności płodu. Najlepsza metoda polega na codziennym liczeniu ruchów płodu do 10. Jeżeli mama poczuje ruchy dziecka po raz 10 można zaprzestać dalszego liczenia i powtórzyć czynność dopiero w dniu następnym. Następująca po sobie obniżona liczba ruchów w ciągu dnia jest sygnałem dla mamy, że powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Z Pani opisu wynika jednak, że dziecko wykazywało obniżoną aktywność jedynie jednego dnia. Wspomina Pani również, że tego dnia sama też czułą się słabo. Wydaje się zatem, że dziecko było osłabione na skutek Pani niewyspania, niedożywienia, przemęczenia czy nieprawidłowego ciśnienia. Jeżeli wieczorem aktywność dziecka całkowicie powróciła, a podobne sytuacje nie powtórzyły się to nie ma powodów do obaw.
Potwierdzają to wyniki badań, które dają zadowalające wyniki.
Proszę zatem się nie denerwować i cieszyć się ostatnimi tygodniami cidąży. Wiadome jest, że wraz ze wzrostem dziecka maleje wolna powierzchnia jamy macicy. Dziecko musi zmieścić się w niej wraz z pępowina, co nie zawsze jest łatwe. Zdarza się zatem, że w trakcie zabawy pępowina zakręci się koło nóżki czy główki, a następnie samoczynnie się odkręci. Jest to stosunkowo częste zjawisko, z którym maleństwo sobie bardzo dobrze radzi.
Proszę zatem być spokojną i nie czytać za dużo for internetowych, pełnych negatywnych wspomnień. Są to sytuacje wyjątkowo rzadkie.
Proszę również pamiętać, że w przypadku ponownego obniżenia aktywności dziecka zawsze może Pani skontaktować się ze swoim lekarzem albo udać się na izbę przyjęć, gdzie wykonane zostanie badanie KTG.

Pozdrawiam.