Jaki wpływ na dziecko ma owinięcie pępowiną?

Chciałabym się dowiedzieć, jaki wpływ na dziecko ma owinięcie się pępowiny wokół szyjki dziecka? W jakim stopniu jest to niebezpieczne dla dziecka i matki oraz jakie są objawy? Czy lekarz podczas badania USG jest w stanie stwierdzić, iż może nastąpić owinięci się pępowiny?

Witam serdecznie!
Owinięcie pępowiną jest stanem nagłym w położnictwie. Wiąże się on z wystąpieniem niedotlenienia, a czasami wręcz uduszenia dziecka. Najczęstszym objawem jest nagłe niewyczuwanie ruchów płodu lub zmniejszenie ruchliwości dziecka.
Lekarz w trakcie kontrolnego badania nie jest w stanie przewidzieć, czy dziecko może się owinąć wokół pępowiny. W przypadku zmniejszonej ruchomości płodu zwykle podłącza się aparat KTG monitorujący czynność płodu. Jeżeli jest niska, dochodzi do natychmiastowego rozwiązania ciąży, głównie przez cesarskie cięcie.
Pozdrawiam