Co znaczą te objawy w 27 tygodniu ciąży?

Witam. W 27 tygodniu ciazy zaobserwowalam drgania, drzenia, jakby otrzepywanie sie dziecka w brzuchu. Na badaniu usg wszystko w porzadku. O czym moga swiadczyc takie odczucia i czy powinny byc powodem do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety trudno ocenić, skąd wynikają takie wrażenia, niemniej jeżeli USG nie wykazało żadnych nieprawidłowości, to nie ma powodu do obaw.

Być może uczucie „otrzepywania się”, o jakim Pani pisze, to czkawka pojawiająca się u płodu. Czkawka nie jest dla dziecka zagrożeniem, nie świadczy o niczym niepokojącym, choć faktycznie może trwać nawet kilkadziesiąt sekund i pojawiać się wielokrotnie w ciągu dnia. Wówczas przyszła mama może odczuwać charakterystyczne, pulsacyjne ruchy płodu. Czkawka jest reakcją niedojrzałej jeszcze przepony na szybko połykane wody płodowe lub nadmierną ilość płynu owodniowego pochłanianego przez płód.

Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czkawka-u-dziecka-pod-koniec-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czeste-czkawki-w-36-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.