Kiedy można poczuć pierwsze ruchy płodu?

Witam serdecznie. Mam taki problem: jestem w 20 tyg. ciąży, byłam u lekarza 21 października i wszystko było w jak najlepszym porządku i 23 października poczułam ruchy płodu, ale nie takie aż silne, i do teraz czuję te ruchy albo i ich nie czuję już sama nie wiem, ale są mniej wyczuwalne jak pare dni temu dlaczego moja dzidzia lubi ciągle spać.

Próbuję już dużo odpoczywać i leżę i tylko koncentruję się na tym czy dziecko się ruszy czy nie, nie wiem może przesadzam proszę o pomoc, to jest 3 ciąża, i od kiedy mam liczyć połowę ciąży od jakich ruchów płodu bo mam 3 terminy porodu i ciężko to ustalić, lekarz mówi tak, usg inaczej, i mi wyszło inaczej i nie wiem.

Proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Radziłabym zachować spokój. Istnieje możliwość rozbieżności w ustaleniu wieku płodu. Pani lekarz wyznaczył datę porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki. USG szacuje wiek ciąży na podstawie wielkości płodu. Nie wiem, na jakich założeniach oparte są Pani wyliczenia.
Dla uspokojenia powiem, że większość pacjentek ma 2 różne daty porodu (proszę pamiętać, że wszystkie wyliczenia są uśrednione).

Jeśli chodzi o ruchy płodu, możemy jeszcze trochę poczekać na silniejsze i częstsze sygnały od dziecka. Co prawda, panie szczuplejsze czy będące w kolejnej ciąży szybciej odczuwają ruchy dziecka, ale proszę pamiętać,że każda ciąża jest inna.
Warto się wyciszyć i nie podporządkowywać całego życia ciąży, tym bardziej że w trakcie ostatniej kontroli lekarz nie zauważył nic niepokojącego. Proszę pamiętać, że stres ma negatywny wpływ na rozwój dziecka.
Pozdrawiam