Czy tą wadę można leczyć?

Wcześniej pytałam o moje wyniki amniopunkcji z których wynika że nie potwierdzają ani nie wykluczają żadnej choroby. Amniopunkcjie miałam robioną w 16 tygodniu ciąży. Za wynikami czekałam prawie 7 tygodni. Dziecko ma wadę układu moczowego, jest to stwierdzone tylko i wyłącznie z usg. Tak samo jak i małowodzie. Czy tego nie da się leczyć? Lekarze mówią że dziecko nie przeżyje a ja mam tak sobie czekać aż moje nienarodzone dziecko umrze?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani o jaką wadę chodzi, więc trudno jest mi ustosunkować się do Pani pytania. Nie sposób także podejmować polemiki z lekarzami, którzy postawili diagnozę.

Na podstawie Pani słów mogę wnioskować, że wada jest znaczna – wrodzone wady nerek i układu moczowego wykrywane są za pomocą USG ok. 18.-20. tygodnia ciąży. Nie jest do tego potrzebna amniopunkcja na początkowym etapie, ponieważ za pośrednictwem ultrasonografu widać nieprawidłowości w obrębie moczowodu, nerek czy pęcherza.

Wśród wad nerek można wyróżnić dysgenezję, agenezję lub hipoplazję. Postawienie takiej hipotezy warunkuje przeprowadzenie np. amniopunkcji, która może potwierdzić to podejrzenie, ale nie jest badaniem bezbłędnym, o czym należy pamiętać. Więcej o amniocentezie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/amniopunkcja.

W przypadku agenezji, czyli jedno- lub obustronnego braku nerki, to jest to stosunkowo rzadka wada rozwojowa, prowadząca zazwyczaj do obumarcia płodu. Rokowania są zależne od tego, czy agenezja dotyczy obu nerek. W przypadku agenezji obustronnej płód nie ma możliwości przeżycia – w I połowie ciąży płód co prawda może rozwijać się prawidłowo, lecz już w II połowie dochodzi do spadku objętości wód płodowych (co ma bezpośredni związek z agenezją nerek). Gdy dochodzi do bezwodzia oznacza to ryzyko deformacji płodu. Być może zechce Pani przyjrzeć się temu problemowi bliżej: https://portal.abczdrowie.pl/malowodzie.

Co jest istotne, dziecko przeżywa okres ciąży z uwagi na fakt, że funkcję nerek pełni w tym okresie łożysko, jednak po porodzie, z powodu hipoplazji płuc, noworodki umierają w stosunkowo krótkim czasie.

Oczywiście zalecam dalsze kontrolne wykonywanie USG, które potwierdzi lub wykluczy tę tezę. Niestety po więcej szczegółów musi się Pani zwrócić do ginekologa prowadzącego ciążę lub, jeśli ma Pani wątpliwości, do lekarza, który budzi Pani zaufanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.