Ureterocele jest wrodzoną wadą układu moczowego, która polega na zwężeniu moczowodu w miejscu ujścia do pęcherza i torbielowatym poszerzeniu odcinka moczowodu tuż powyżej zwężenia. Może być jednostronne lub obustronne. Mogą jednocześnie występować inne wady układu moczowego, najczęściej podwójny moczowód i układ kielichowo-miedniczkowy nerki (u kobiet nawet w 90%). Zwykle wada jest rozpoznawana u dzieci, jednak w części przypadków wykrywa się ją dopiero w wieku dorosłym (przypadkowo lub gdy wystąpią jej powikłania).
Następstwem tej wady mogą być zakażenia układu moczowego, utrudnienie odpływu moczu z nerki prowadzące do uszkodzenia nerki, okresowe bóle brzucha, kamica układu moczowego, okresowy krwiomocz, zaburzenia dyzuryczne.
Leczenie polega na wykonaniu przez urologa odpowiedniego zabiegu w celu uzyskaniu swobodnego wypływu moczu z moczowodu do pęcherza. W typowych przypadkach jest to zabieg endoskopowy, polegający na nacięciu lub nakłuciu ściany ureterocele w trakcie cystoskopii.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jaka może być przyczyna zastoju w nerce? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jakie są przyczyny zastoju moczu w układzie K-M? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- USG jamy brzusznej i układu moczowego – odpowiada Dr n. med. Igor Madej
- Co znaczy poszerzenie UKM nerki prawej z ogniskowym zwłóknieniem w okolicy środkowego kielicha? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
- Zdwojenie UKM: co to jest? – odpowiada Lek. Sebastian Jamroży
- Co oznacza wynik urografii u 30-latki? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Prośba o zinterpretowanie urografii – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jakie mogą być konsekwencje takich rzeczy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Częste oddawanie moczu - co robić? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie choroby układu moczowego mogą powodować u 2 miesięcznego dziecka takie schorzenie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska