Co znaczy poszerzenie UKM nerki prawej z ogniskowym zwłóknieniem w okolicy środkowego kielicha?

Witam. Zdiagnozowano u mnie naczyniaka wątroby (3,0 x 1,8 cm) oraz poszerzenie UKM nerki prawej z ogniskowym zwłóknieniem w okolicy środkowego kielicha o średnicy 5mm. Na czym polegają te dolegliwości? Jakie są ich objawy, przyczyny i skutki? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Wojciech Zygmunt

Poszerzenie UKM (układu kielichowo-miedniczkowego) jest zwykle związane z zastojem moczu - tj. nieprawidłowym odpływem moczu z nerki. Może to być związane z kamicą nerkową lub wadami układu moczowego (np. moczowodów). Zastój moczu zwykle objawia się bólem w okolicy lędźwiowej promieniującym do podbrzusza, zewnętrznych narządów płciowych oraz wewnętrznych powierzchni ud. Konsekwencją powiększającego się zastoju może być wodonercze lub w przypadku współistniejącego zakażenia układu moczowego odmiedniczkowe zapalenie nerek powikłane roponerczem. Wskazana jest konsultacja urologiczna. Pozdrawiam.