Co oznacza powiększenie kielichów nerkowych?
Córka miała operację polegającą na wycięciu przewężenia które doprowadziło do wodonercza. Po 6 latach badanie usg wykazało minimalnie powiększone kielichy. Miała robioną sencygrafię. Nie mam jeszcze wyniku ale na monitorze było widać że z neki która ma dysfunkcje wolniej wypływa środek którh był podany. Mam pytanie czy powód może być taki że nerka nie do końca jest sprawna i dlatego wolniej z niej wypływa czy świadczy to o tym że znowu zrobiło się przewężenie i ono utrudnia przepływ.

MĘŻCZYZNA, 48 LAT ponad rok temu
Lek. Wojciech Zygmunt
60 poziom zaufania
Poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego po jednej stronie świadczy o zastoju moczu w moczowodach, które może być spowodowane różnymi przyczynami: zwężeniami moczowodów, kamicą nerkową, skrzepami krwi w moczowodach, odpływie pęcherzowo-moczowodowym i wielu innych. Konieczna jest dalsza diagnostyka urologiczna i ustalenie rozpoznania, by trafnie wyleczyć ten problem. Scyntygrafia została wykonana w celu oceny ilości zdrowego miąższu nerkowego po tej stronie. Pozdrawiam i życzę zdrowia.