Dlaczego w moich piersiach jest pokarm?

Witam mam 39 lat. Chcę zaznaczyć że nie jestem w ciąży. Mojego syna karmiłam piersią 8 lat temu. Po karmieniu dosyć często zbierał mi się w prawej piersi pokarm. Od tygodnia, czuję charakterystyczne nabieranie pokarmu w piersiach.Piersi mnie bolą są obrzmiałe, wydzielina wypływa mi już z obydwu piersi. Byłam u lekarza pierwszego kontaktu który zalecił mi antybiotyk. W piersiach mam wyczuwalne guzki. Lekarz zalecił dalszą diagnostykę min. w poradni chorób sutka. O czym mogą świadczyć takie dolegliwości?

Redakcja abcZdrowie

Witam, laktacja, czyli produkcja i wydzielanie mleka z piersi, jest procesem, za który odpowiada hormon zwany prolaktyną, wytwarzany przez przysadkę mózgową. Wzmożony proces wydzielania prolaktyny można zaobserwować w ciąży i po porodzie – ale nie tylko. Jeżeli mleko pojawia się w piersiach mimo braku ciąży, to prawdopodobnie poziom prolaktyny we krwi jest za wysoki – wówczas mówimy o hiperprolaktynemii. Więcej o tym zjawisku w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie. W takiej sytuacji leczenie podejmuje ginekolog lub endokrynolog. Bywa, że konieczna jest diagnostyka w celu wykluczenia innych dolegliwości, ściśle połączonych z hiperprolaktynemią – np. niedoczynność tarczycy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.