Dlaczego mam jeszcze mleko w piersiach mimo, że nie karmię od 1,5 roku?

Mam mleko w piersiach gdy je przycisnę mimo odstawienia synka 1.5 roku temu. Czy jest to normalne? Okres.jestregularny. Ostatnio boli mnie lewa pierś

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mleko w piersi powinno samoistnie zaniknąć, choć trudno powiedzieć ile czasu to zajmie, ponieważ jest to indywidualna kwestia organizmu. Zazwyczaj mleko zanika po kilku miesiącach lub nawet po roku od zakończenia karmienia dziecka. Istnieją teorie naukowe, które sugerują, że proces tworzenia pokarmu, raz uruchomiony, nigdy nie zatrzymuje się, w wyniku czego mleko sporadycznie może pojawiać się w piersi.

Z kolei ból w obrębie piersi zdecydowanie wymaga diagnostyki – proszę dokonać samobadania, a następnie zgłosić się do lekarza. Na pewno nie należy bagatelizować tego problemu. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/samobadanie-piersi.

Poza badaniem palpacyjnym oraz USG może być konieczne wykonanie badań hormonalnych, w tym poziomu prolaktyny, odpowiedzialnej właśnie za proces laktacji. Niewykluczone, że zarówno bolesność piersi, jak i mlekotok mają związek z zaburzeniami hormonalnymi. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.