Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wyznaczanie daty porodu

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wynik badania laboratoryjnego na obecność hormonu beta hCG wskazujący wartość poniżej 5 mlU/ml jednoznacznie wyklucza ciążę, oczywiście pod warunkiem, że minęło co najmniej 5-7 dób od stosunku seksualnego, obarczonego ryzykiem zapłodnienia.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

Natomiast wydzielina z piersi – zarówno wyciek płynu z jednej piersi, jak i mlekotok z obu piersi – nie musi wcale świadczyć o ciąży (zazwyczaj mleko pojawia się w piersiach nieco później niż pierwsze tygodnie ciąży), ale o zaburzeniach hormonalnych. Hormonem, który steruje laktacją – wtedy, gdy kobieta karmi piersią lub jest w ciąży, jak i wtedy, gdy mlekotok jest patologiczny – jest prolaktyna, a jej podwyższony poziom powoduje pojawienie się w przewodach mlecznych pokarmu.

Zbyt wysokie stężenie prolaktyny we krwi może mieć podłoże w takich chorobach jak niedoczynność tarczycy czy zespół Cushinga. Stąd też nie należy zwlekać z wizytą u lekarza – poza badaniem palpacyjnym piersi może być konieczne wykonanie USG piersi, a także panelu hormonów – w tym hormonów płciowych i hormonów tarczycy.

Więcej informacji na temat przyczyn pojawiania się wydzieliny w piersi pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy