Co może oznaczać ta siara z piersi?

Witam. Mam 22 lata i 2 dzieci. Od ostatniego porodu miałam cały czas regularne miesiączki. Współżyłam 3 dni przed spodziewanym terminem miesiączki, bez zabezpieczenia. Miesiączka spóźnia się już 5 dni, dziś wykonałam test ale wyszedł negatywny moje pytanie czy mogę być w ciąży? Czy wykonałam test za wcześnie? Nie karmię piersią już rok, zauważyłam dziś pół przezroczysty żółtawo/biały płyn przy ściśnięciu piersi, czy to może być tak zwana siara? Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najwcześniej można wykonać test ciążowy 8 dni po stosunku, co nie oznacza, że będzie on wówczas wiarygodny. Czasem stężenie hormonu beta-HCG jest zbyt niskie, aby został on wykryty i w takim przypadku lepiej powtórzyć test.

Na każdym teście dostępnym w aptece widnieje informacja, kiedy można go wykonać, aby wynik był miarodajny. Wiele zależy bowiem od czułości testu. Nie wiemy, jakiego testu Pani użyła, lecz prawdopodobne jest, że było zbyt wcześnie, aby wykryć ewentualną ciążę. Proszę powtórzyć test lub wykonać badanie poziomu beta-HCG we krwi.

Niepokojąca jest wydzielina z piersi, która u Pani się pojawiła. Owszem, taka wydzielina pojawia się w ciąży, lecz nie na samym początku. Zazwyczaj objaw ten dotyczy drugiej połowy ciąży, kiedy piersi przygotowują się do produkcji mleka.

Czasem możliwy jest wyciek z piersi bez ciąży. Wówczas może być on związany z zaburzeniami hormonalnymi, niedoczynnością tarczycy, chorobą Cushinga, zakażeniem piersi, urazem, gruczolakowłókniakiem oraz wieloma innymi chorobami. Konieczna jest więc wizyta u ginekologa w celu wdrożenia diagnostyki.

Więcej na ten temat pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.