Czy t9 może oznaczać poronienie zatrzymane?

Witam. Wg ostatniej miesiączki jestem w 8tyg ciąży. Test wyszedł pozytywny 3 dni przed terminem miesiączki i po terminie również dwie grube kreski. Dziś zrobiłam sobie test (sama nie wiem po co) i wyszło tak że jedna z tych kresek jest blada, powtórzyłam i znów to samo. Czy to może oznaczać poronienie zatrzymane?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nasuwa się pytanie, czy wszystkie testy ciążowe były takie same. Każdy test ciążowy z moczu może mieć różną czułość i dokładność, co oznacza, że jeden test może wykryć ciążę, a drugi – ze względu na zbyt niski poziom hormonu beta-HCG – jej nie wykryje.

Zazwyczaj blada kreska na teście ciążowym pojawia się w przypadku wczesnej ciąży, kiedy poziom gonadotropiny kosmówkowej nie jest zbyt wysoki. Może Pani sprawdzić poziom beta-HCG we krwi. Badanie to będzie bardziej wiarygodne i dzięki niemu dowie się Pani, jaki jest aktualny poziom. Po dwóch dniach proszę powtórzyć to badanie i zobaczyć, czy hormon wzrasta. Zakłada się bowiem, że co 2-3 dni powinien on ulegać podwojeniu.

Skoro według ostatniej miesiączki jest Pani już w 8. tygodniu ciąży, to najlepiej byłoby również udać się do ginekologa, który już podczas wizyty powie Pani, czy ciąża się utrzymała.

Temat ten został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/slaba-druga-kreska-na-tescie-ciazowym. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.