Co może znaczyć taki dziwny okres po stosunku?

Cześć, jakiś czas temu uprawiałam z chłopakiem seks w prezerwatywie, nie doszło do wytrysku, z prezerwatywą było wszystko w porządku. Dzisiaj dostałam dziwnego brązowego okresu, konsystencja jest taka sama, ale jest go mniej niż zazwyczaj. Co to może oznaczać? bardzo się boję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brązowe krwawienia podczas menstruacji nie są niczym nienaturalnym i nie stanowią powodu do obaw, jeśli pojawiają się sporadycznie.

Brązowy kolor wydzieliny to starsze kawałki złuszczającej się co miesiąc błony śluzowej macicy – zazwyczaj poprzedzają normalne, jasnoczerwone krwawienie menstruacyjne. Niekiedy również brązowe plamienia pojawiają się w trakcie cyklu, to jest przed lub po miesiączce, wówczas będzie to oznaką wahań hormonalnych, niekiedy zupełnie niegroźnych.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-zamiast-okresu-przyczyny-ciaza-bol-podbrzusza.

Na pewno brązowe krwawienie nie ma związku z odbytym przez Panią stosunkiem i nie wskazuje na zapłodnienie, jeśli to budzi Pani obawy. Warto obserwować swój organizm i zwrócić uwagę na to, czy z biegiem dni wydzielina nabiera koloru, do jakiego Pani przywykła oraz czy w kolejnych cyklach sytuacja się powtarza.

Jeśli jednak zamiast miesiączki ma Pani brązowe plamienie i jest ono znikome, wówczas warto rozważyć również wizytę u ginekologa – skąpe plamienia w miejsce miesiączki mogą wskazywać zarówno ciążę – co u Pani raczej można wykluczyć – jak i choroby dróg rodnych.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.