Czy okres takiego koloru to powód do zmartwień?

Dzień dobry, Trzy dni temu dostałam okres i od samego początku krew jest koloru ciemnobrązowego i jest skąpy. Czy to jest powód do zmartwień i powinnam udać się do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czasem zdarza się, że okres przybiera ciemnobrązową barwę. Dzieje się tak zazwyczaj w pierwszej fazie (czyli w pierwszych dniach miesiączki), kiedy to starsze fragmenty błony śluzowej zalegają w macicy, a także pod koniec menstruacji z uwagi na wolniejszy przepływ krwi.

Jeśli jednak od początku do końca miesiączka była u Pani ciemnobrązowa oraz skąpa i różniła się od dotychczasowych, to warto skonsultować ten stan z ginekologiem. Może się bowiem zdarzyć, że w ten sposób organizm daje znać o jakichś nieprawidłowościach.

Brązowe plamienie zamiast normalnego krwawienia miesiączkowego może oznaczać zaburzenia hormonalne, stany zapalne, polipy, torbiele lub mięśniaki macicy Należałoby również wykluczyć ciążę, gdyż w niektórych przypadkach plamienie zamiast okresu może oznaczać zagnieżdżanie zarodka. Jeśli więc prowadzi Pani aktywne życie seksualne, proszę wykonać test ciążowy.

Zachęcamy również do artykułu opisującego możliwe przyczyny plamienia: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-zamiast-okresu-przyczyny-ciaza-bol-podbrzusza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.