Co może znaczyć taki brązowy, skąpy śluz?

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące krwawienia z odstawienia. Skończyłam 4 opakowanie tebletek antykoncepcyjnych i w drugim dniu zamiast krwi zauważyłam jakiś brązowy, skąpy śluz, co to może oznaczać? Jest go bardzo mało, wręcz plamki, a nadal takiej typowej krwi brak. Wcześniej ona występowała, dlatego boję się co oznacza ten brązowy kolor. Z chłopakiem współżyjemy na dodatek z prezerwatywą, więc raczej wykluczam zajście w ciążę. Proszę o pomoc, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw – zażywanie tabletek antykoncepcji hormonalnej powoduje wolniejsze przyrastanie endometrium, zatem krwawienie z odstawienia nie musi przypominać miesiączki w zwyczajowym rozumieniu tego terminu. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-przy-braniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Zmiana ilości wydzieliny, długości trwania czy momentu pojawienia się krwawienia z odstawienia mogą zdarzyć się zwłaszcza na początku stosowania takiej formy antykoncepcji – czyli przed upływem pól roku. Zatem może się Pani spodziewać, że do czasu ustabilizowania gospodarki hormonalnej, będą pojawiać się pewne odstępstwa od normy. Proszę pamiętać, że w danym cyklu krwawienie z odstawienia może nie pojawić się wcale.

Natomiast brązowa wydzielina bywa także objawem chorobowym lub może świadczyć o tym, że należy zmienić pigułki na inne – o tym decyduje ginekolog. Odsyłam do odpowiedzi eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowa-wydzielina-zamiast-okresu-a-przyjmowanie-tabletek-antykoncepcyjnych-od-trzech-miesiecy.

Jeśli sytuacja powtórzy się, proszę zasięgnąć rady specjalisty. Badanie USG TV pomocne będzie przy wykluczeniu ewentualnych zmian patologicznych w obrębie narządu rodnego. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.