Czy ten ból brzucha i pleców przy miesiączce jest normlany?

Witam dostasłam 3 dni temu miesiączke dzisiaj 3 dnia zaczął mnie nagle boleć brzuch a za chwile pojawił sie sreaszny ból pleców w dole czy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości menstruacyjne to dużej mierze kwestia indywidualna – jak wiadomo niektóre kobiety miesiączkują krótko i niemal bezboleśnie, u innych okres jest długi, obfity i bolesny. Na pewno jednak nagła zmiana charakteru menstruacji u kobiety, która jest dojrzała płciowo i zna swój organizm, jest niepokojącym sygnałem i nie powinna być bagatelizowana. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/6-oznak-ze-z-twoim-okresem-jest-cos-nie-tak.

Pierwotne bóle menstruacyjne zazwyczaj ulegają osłabieniu po kilku latach od pierwszej miesiączki, z kolei bóle wtórne – czyli takie, które pojawiają się nagle, mimo iż wcześniej menstruacja przebiegała łagodnie, mogą wskazywać na dolegliwości chorobowe. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne.

Bóle podbrzusza i pleców mogą być związane z naturalną czynnością skurczową macicy, jeśli jednak dotychczas nie doskwierały Pani, to mogą świadczyć o takich chorobach, jak: endometrioza, adenomioza, włókniaki macicy czy nawet IBS. Oczywiście sugeruję wizytę u ginekologa – badanie palpacyjne oraz USG TV może pomóc w ustaleniu przyczyny doskwierających Pani dolegliwości.

Zachęcam również do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/ulzyj-sobie-o-cwiczeniach-lagodzacych-bole-menstruacyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.