Dlaczego mam te bóle kręgosłupa podczas okresu?

Witam. Zaraz kończę 18 lat ale od 12 roku życia męczę sie z bólami krzyża w trakcie miesiączki. Same ból zaczyna się jakieś 2-3 dni przed miesiączka i nasila się w trakcie jej trwania. Tabletki średnio pomagają, a jak już to tylko przynoszą chwilową ulgę. U ginekologa nic pożytecznego się nie dowiedziałam, dlatego szukam pomocy w internecie. Już nie wiem co mam na te bóle poradzić. Tak samo problem z biegunka w trakcie miesiączki jak i przed. Staram się uzupełniać błonnik oraz pić dużo wody ale to też dużo nie daje.
KOBIETA, 18 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa w trakcie miesiączki to dosyć powszechna dolegliwość. Wiele kobiet zmaga się z podobnym problemem. Niemniej jednak duże ich nasilenie i występowanie biegunki sugerują, że problem może być bardziej złożony. Wśród przyczyn można wymienić:

* endometriozę: To schorzenie, w którym tkanka podobna do błony śluzowej macicy rośnie poza nią. Może powodować silne bóle menstruacyjne i problemy z przewodem pokarmowym;

* zespół jelita drażliwego (IBS): Częste biegunki w trakcie miesiączki mogą sugerować związek z IBS, które może być nasilone w czasie menstruacji, odpowiednia dieta oraz leczenie mogą zmniejszyć dotkliwość objawów;

* zaburzenia hormonalne: Nieprawidłowości hormonalne mogą wpływać na reakcje organizmu w trakcie cyklu menstruacyjnego, prowadząc do bólów i zaburzeń trawiennych.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione możliwe opcje, warto zastanowić się nad konsultacją z lekarzem specjalistą. Ginekolog z pewnością wykona badanie fizykalne, zbierze wywiad, a także zaleci badania laboratoryjne.

Wyniki powyższych analiz pozwolą na wskazanie przyczyny Pani stanu.

Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem. Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne

https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.