Jak poradzić sobie z takim bólem w podbrzuszu?

Od jakiegoś czasu czuje dziwny ucisk w podbrzuszu głównie wieczorem i jak się nie ruszam ucisk ten jest bardzo silny i jedyne co mi na to pomaga to przejście się ale potem kładę się i próbując zasnąć znów mnie boli wystarczy ze przestane się ruszać co to może być i przede wszystkim jak sobie z tym poradzić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ból w podbrzuszu może być spowodowany przez wiele czynników, w tym często się zdarza, że są to problemy ginekologiczne.

Po pierwsze powinna Pani wykluczyć różnego rodzaju choroby układu pokarmowego. Chodzi tutaj w szczególności o jelita i ewentualne schorzenie zespołu jelita drażliwego (IBS). To choroba cywilizacyjna, która może powstać w wyniku niezdrowej diety, czy nadmiaru stresu. Jej objawami są właśnie bóle w dolnej części brzucha, a także problemy z wypróżnianiem.

Przechodząc do przyczyn ginekologicznych, bóle podbrzusza stanowią jeden z objawów PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ten zestaw symptomów pojawia się często przed i w trakcie miesiączki, a oprócz bólu brzucha mogą również wystąpić wahania nastroju, rozdrażnienie, czy ból głowy.

Jeżeli ból nie jest związany z cyklem menstruacyjnym, warto udać się do ginekologa i sprawdzić pod kątem zapalenia przydatków, endometriozy, czy obecności torbieli na jajnikach.

Gdyby ból stał się nie do wytrzymania, proszę się jak najszybciej udać na izbę przyjęć. Może się okazać, że objawy są wywołane przez zapalenie wyrostka robaczkowego.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które wyjaśniają opisane wyżej schorzenia:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-przydatkow-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.