Co robić z takim bólem podbrzusza?

Witam. Od jakiegoś pół roku odczuwam ból w okolicy podbrzusza po mojej lewej stronie. Ból zaczął promieniować na okolicę pleców i generalnie całą lewą stronę. Do tego dochodzi nieregularne wypróżnianie i twardy stolec. Poszukiwałem informacji na temat jelita grubego aby przybliżyć problem. Proszę o info jakie kroki muszę poczynić. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle podbrzusza, zwłaszcza jeżeli towarzyszą im problemy z wypróżnieniami, mogą wskazywać na choroby jelit. Choć medycyna wciąż jednoznacznie nie odpowiedziała na pytanie o przyczynę towarzyszących tego typu schorzeniom dolegliwości bólowych pleców, to stosunkowo często uskarżają się na nie pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego czy zespołem jelita drażliwego (IBS). Proszę zapoznać się z materiałem dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/11-objawow-powaznych-chorob-jelita-grubego-nie-lekcewaz-tych-objawow.

Ponieważ nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny Pańskich dolegliwości, sugeruję wizytę u lekarza z poradni POZ – zebrany wywiad i badanie fizykalne pozwolą na ustalenie kierunku działania. Niewątpliwie warto wykonać badanie morfologiczne krwi z oznaczeniem poziomu OB i CRP, a także badanie ogólne, posiew kału i badanie na krew utajoną oraz poziom kalprotektyny. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale.

W dalszej kolejności może być konieczna wizyta u gastrologa oraz diagnostyka endoskopowa dolnego odcinka układu pokarmowego – o tym jednak zadecyduje internista po zapoznaniu się z wynikami badań podstawowych. Do tego czasu warto zmienić dietę na lekkostrawną i wyeliminować z niej żywność przetworzoną, cukry proste oraz czerwone mięso.

Być może zainteresuje Pana także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jakim-chorobom-towarzyszy-bol-brzucha-z-lewej-strony.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.