Z czego może się spóźniać okres od 11 dni?

Witam mam 42 lata okres mi się spóźnia 11 dni, byłam u ginekologa było wykonane usg w ciąży nie jestem . Co może mi dolegać czy może być to coś poważnego

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie napisała Pani, czy dotychczas miesiączki zdarzały się regularnie oraz czy nie cierpi Pani na choroby lub zaburzenia hormonalne.

Na cykl miesiączkowy, nawet u zdrowej, dotychczas miesiączkującej regularnie kobiety, wpływ może mieć stres czy różnego rodzaju infekcje, dieta czy zmiana miejsca zamieszkania. To zupełnie naturalne, natomiast gdy problem nawraca, może być koniecznie wykonanie pakietu badań hormonalnych. Również choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy, mogą powodować zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Jeżeli jednak nie cierpi Pani na żadną chorobę przewlekłą, wskazane byłoby wykonanie pakietu badań hormonalnych. Warto także pamiętać, że zaburzenia miesiączkowania są charakterystyczne dla wchodzenia w okres przekwitania i mogą wystąpić już u czterdziestoparoletniej kobiety – proces ten może trwać nawet 10 lat i dłużej. Stąd już po 40. roku życia wiele kobiet może zaobserwować osłabienie czynności jajników i zaburzenia menstruacji (wydłużenie bądź skrócenie cykli miesiączkowych, zmiana obfitości czy postaci krwawienia itp.).

Na ten temat powinna Pani porozmawiać z ginekologiem, może Pani także wykonać test domowego użytku wskazujący, czy można domniemywać wkroczenie w fazę premenopauzalną.

Więcej na ten temat pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przed-menopauza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.