Czy e moim przypadku ciąża jest prawdopodobna?

Witam, mam pytanie dotyczące stosunku przerywanego. Miałam go jednorazowo i od tamtej pory nie uprawiałam seksu. Był on 28 lutego, 5 dni przed okresem, okres normalnie się rozpoczął, kolejny powinien mi się pojawić 3 kwietnia, lecz go nie ma. Czy jest możliwość że jestem w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wiele par zakłada, że seks bez zabezpieczeń w trakcie okresu i bezpośrednio przed miesiączką jest bezpieczny i nie prowadzi do ciąży. Faktycznie zwłaszcza w trakcie okresu ryzyko zajścia w ciążę jest bliskie zeru. Również seks przed okresem u kobiety miesiączkującej regularnie co ok. 28 dni nie powinien prowadzić do zapłodnienia.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Warto jednak pamiętać, że to tylko teoria, w której nie ma miejsca na takie przypadki, jak zaburzenia hormonalne, infekcje czy stres, które mogą prowadzić do przesunięć w cyklu menstruacyjnym. Tylko obserwacja własnego organizmu i rozpoznawanie symptomów owulacji może pozwolić na precyzyjne ustalenie jajeczkowania i dni płodnych.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-owulacja-czyli-poznaj-swoj-cykl.

Jednak poleganie na tej metodzie może być zgubne – proszę pamiętać, że każde zbliżenie intymne naznaczone jest pewnym ryzykiem ciąży. W Pani przypadku jest ono niewielkie, jeśli jednak miesiączka się opóźnia, warto wykonać test ciążowy. Negatywny wynik testu może oznaczać zaburzenia cyklu miesiączkowego – zdarzają się nawet zdrowym kobietom, ale gdy nawracają, mogą wymagać konsultacji ginekologicznych.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.