Czy mam się martwić i mogło dojść do zapłodnienia?

Witam, dzień po zakończonej miesiączce (trwała 5 dni) w 6 dniu cyklu kochałam się z moim chłopakiem. Cykle zazwyczaj trwają 28 dni jednak ostatnia miesiączka nadeszła w 31 dniu. 5 dni od stosunku pojawiło się dużo przezroczystego śluzu oraz ból jajników (podejrzewam że właśnie wtedy zaczęły się dni płodne i nastąpiła owulacja). Stosunek odbywał się bez zabezpieczenia jednak tylko około minuty, później użyliśmy prezerwatywy. Jak duże jest ryzyko zapłodnienia i czy mam się czym martwić? Po 14 dniach planuje zrobić test ciążowy i spokojnie czekać na miesiączkę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

raczej nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody do obaw, choć proszę pamiętać, że do ustalenia dni płodnych konieczna jest znajomość organizmu i obserwacja zmian towarzyszących owulacji.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Jeśli zatem jest Pani pewna, że w dniu stosunku nie miała Pani dni płodnych, to ciążę można wykluczyć, niemniej proszę pamiętać, że regularne uprawianie seksu bez zabezpieczeń, w tym seksu przerywanego, naznaczone jest podwyższonym ryzykiem nieplanowanej ciąży.

Stąd też faktycznie warto wykonać test ciążowy po upływie minimum 14 dni, a także pamiętać o dogodnym dla obojga partnerów zabezpieczeniu przed ciążą.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dobrze-dobrac-antykoncepcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.