Czy po naszym stosunku mogło dojść do zapłodnienia?

Witam , 5 maja mialam okres trwał 4-5 dni , wspolzylam chłopakiem 2 dni po owulacji, skonczyl we mnie bez zabezpieczenia , czy moglo dojść do zaplodnienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to przewidzieć, ale niestety należy wziąć pod uwagę taką ewentualność. Przede wszystkim jajeczkowanie, czyli owulacja to punkt kulminacyjny dni płodnych, wówczas oczywiście ryzyko zajścia w ciążę jest największe. Jednak zakłada się, że płodność kobiety jest również wysoka na 3 dni przed wystąpieniem owulacji i na 2 dni po niej. Stąd nazwa dni płodnych – w tym czasie należy bezwzględnie pamiętać o zabezpieczeniu, jeżeli chce się uniknąć zajścia w ciążę. Tutaj więcej informacji o dni płodnych i owulacji: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-obliczania-dni-plodnych.

Jeżeli ma Pani wątpliwości, proszę po upływie 14 dni wykonać test ciążowy, zaś w przypadku wyniku negatywnego warto pamiętać o antykoncepcji – dobrze dobrana pozwoli na zniwelowanie ryzyka stresujących sytuacji związanych z nieplanowaną ciążą. Proszę zapoznać się z tym artykłem, być może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dobrze-dobrac-antykoncepcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.