Czy mogło dojść do zapłodnienia podczas miesiączki?

Witam, piszę z następującym zapytaniem. Moja dziewczyna uprawiała ze mną seks dwa dni przed swoją planowaną miesiączką. Zazwyczaj ma nieregularne cykle i okresy, ale według kalendarzyka zaczęła krwawić w terminie. Tu mam zapytanie. Jeśliby doszło do zapłodnienia w czasie okresu, to krwawienie by ustąpiło? Czy jednak okres by nadal trwał?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

szansa na zajście w ciąże podczas krwawienia miesiączkowego jest niewielka. Aby można było mówić o zapłodnieniu, plemnik mężczyzny musi się dostać do komórki jajowej. Taka możliwość występuje jedynie podczas owulacji, tzn. jajeczkowania, które występuje w środku cyklu. Zdarzają się sytuacje, kiedy plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety przez kilka dni co może skutkować zapłodnieniem w czasie owulacji, jednak są to bardzo rzadkie przypadki, dlatego raczej nie ma powodu do niepokoju.

W przypadku gdyby kolejna miesiączka partnerki nie pojawiła się, zalecamy wykonanie testu ciążowego. Jeżeli chodzi o testy płytkowe, to należy je wykonać co najmniej po 10 dniach od stosunku, a także z użyciem porannego moczu.

Więcej o testach ciążowych przeczyta Pan tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Poniżej znajdują się również podobne pytania od innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-dojsc-do-zaplodnienia-po-stosunku-uprawianym-w-czasie-miesiaczki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-jakas-szansa-ze-moglo-dojsc-do-zaplodnienia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.