Czy do zapłodnienia mogło jednak dojść?

Dzień dobry, współżyłam z chłopakiem najprawdopodobnie dwa dni po owulacji 2.10.23 ostatni okres miałam 16.09.23. Po wytrysku zorientował się ze prezerwatywa została we mnie wyciągnęłam ja mimo ze znajdowała się głęboko. Ze stresu nie wiem czy coś wypłynęło czy tez nie. Zażyłam tabletkę Escapelle 4 h po tym zdarzeniu. Strasznie się stresuje ponieważ w internecie wyczytałam ze tabletkę ta zmniejsza swoją skuteczność do 49% gdy do owulacji doszło. Czy mam się obawiać ze do zapłodnienia mogło dojść ?
KOBIETA, 21 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

to prawda, że jeśli doszło do uwolnienia komórki jajowej, to tabletka Escapelle nie zahamuje już owulacji. Może jednak uniemożliwić zapłodnienie poprzez zmianę śluzu szyjkowego. Ryzyko zajścia w ciążę jest mniejsze, gdy tabletka zostanie przyjęta w krótkim czasie od stosunku, co też Pani uczyniła.

W obecnej sytuacji może już Pani wykonać test ciążowy. Po takim czasie jego wynik będzie wiarygodny.

Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zsunieta-prezerwatywa-przy-stosunku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zastosowanie-tabletki-escapelle-16-godzin-po-stosunku-w-dniu-owulacji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletka-po-zadziala-w-dni-plodne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.