Czy jest jakaś szansa, że mogło dojść do zapłodnienia?

Mam pytanie dotyczące stosunku dwóch dni przed dniem, w którym powinnam według kalendarzyka dostać miesiączki. Cykl mam regularny, 31 dni. Zdarzały się oczywiście miesiące w których okres mi się spóźniał. Jednak teras opóźnia się już 3 dzień i boje się, ze to ciąża. Stosunek był z prezerwatywa, mój partner doszedł już poza mną. Według kalendarza miałam dni niepłodne i był to 30 dzień cyklu. Czy jest szansa ze mogło dojść do zapłodnienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, w te dni nie mogło dojść do zapłodnienia, nawet zakładając, że mogły nastąpić przesunięcia w cyklu menstruacyjnym i owulacja wystąpiła później. Jeżeli dodatkowo zabezpieczali się Państwo prezerwatywą, a partner doszedł poza drogami rodnymi, to ciążę można wykluczyć. Oczywiście pod warunkiem, że we wcześniejszych dniach (zwłaszcza w terminie dni płodnych) Pani stosunki seksualne nie niosły ze sobą ryzyka zapłodnienia.

W takiej sytuacji warto zgłosić się do ginekologa, zwłaszcza jeśli opóźnienia będą występować w kolejnych cyklach. Dopóki te nie przekraczają długości 35-36 dni, to nie musi to być oznaką niczego niepokojącego. Jeżeli są dłuższe, wymaga to konsultacji ginekologicznych i być może dalszej diagnostyki, a prawdopodobnie również badań hormonalnych – poza niedostatkami w funkcjonowaniu gruczołu tarczycy, stosunkowo częstym zaburzeniem jest hiperprolaktynemia, która może odpowiadać za brak miesiączki. Więcej o długości cyklu oraz jego zaburzeniach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Proszę zapoznać się z sugestią naszego eksperta – wymienia możliwe przyczyny wydłużającego się cyklu menstruacyjnego: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzajace-sie-cykle-miesiaczkowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.