Czy jest bardzo duża szansa, że doszło do zapłodnienia?

Cześć! Podczas stosunku z moją partnerką (18 lat) pękła mam prezerwatywa, nie jestem w stanie określić czy był w środku preejakulat ale nie doszło do wytrysku. Stosunek uprawialiśmy 4 dni po zakończeniu jej okresu, okresy miewa co 28 dni z lekkimi wahaniami oraz sam okres trwa niecały tydzień. Czy jest duża szansa na nieplanowane zapłodnienie w tej sytuacji? Nie pytam o to czy jest w ogóle tylko czy jest ona duża czy mała. z góry dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w podanym przez Pana przypadku ciężko określić dokładnie szansę na zajście Pana partnerki w ciąże, więc trzeba rozważyć podane przesłanki. Do zapłodnienia dochodzi poprzez połączenie plemnika mężczyzny z komórką jajową w ciele kobiety. Jeżeli nie doszło do pełnego wytrysku, to szanse oczywiście się zmniejszają, jednak nie można w pełni wykluczyć obecności preejakulatu, czyli wydzieliny z penisa, która zawiera w sobie plemniki.

Drugą sprawą jest cykl menstruacyjny Pana partnerki. Jeżeli do zbliżenia doszło 4 dnia po zakończonej miesiączce, to przy regularnym cyklu ryzyko zapłodnienia zmniejsza się, ponieważ dni płodne występują w środku cyklu i trwają 4-5 dni. Należy jednak pamiętać, że plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety około 3 dni, więc parom, które nie starają się o dziecko nie zaleca się stosunku już 4 dnia po zakończonej miesiączce.

Patrząc na wszystkie przesłanki, szansa na ciąże oczywiście jest, ale raczej niewielka. Dla większej pewności zalecamy jednak przeprowadzenie testu ciążowego około 10 dni po stosunku.

Więcej o sposobach antykoncepcji i przeprowadzaniu testu ciążowego można przeczytać w naszych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.