Czy jest jalaś szansa zapłodnienia?

Witam! Zazwyczaj mam cykle 25-27 dniowe. Owulację miałam około 14. dnia cyklu. 20 dnia cyklu podczas stosuneku nie doszło do wtrysku wewnątrz, ale nie jestem pewna czy nie wydzielił się preejakulat. Jest szansa zapłodnienia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Pomocnym byłoby tutaj wykonanie testu ciążowego około 10 dni po stosunku, który mógłby rozwiać wszelkie wątpliwości. Do zapłodnienia dochodzi poprzez połączenie plemnika mężczyzny z komórką jajową w ciele kobiety. Jeżeli nie doszło do pełnego wytrysku, to szanse oczywiście się zmniejszają, jednak tak jak Pani wspomina, nie można w pełni wykluczyć obecności preejakulatu.

Najczęściej dni płodne u kobiet występują od około 5 dni przed owulacją i kończą się 3-4 dni po niej. W takim przypadku, jeżeli stosunek został odbyty 6 dnia po owulacji, to szansa na zajście w ciążę jest mniejsza.

Najlepszym sposobem antykoncepcji jest dobranie odpowiedniej metody w postaci np. prezerwatyw czy tabletek antykoncepcyjnych. Takie środki pozwalają na zmniejszenie szansy na nieplanowaną ciążę.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym środków antykoncepcyjnych:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.