Czy w takim przypadku istniało ryzyko zajścia w ciążę?

Dzień dobry, miałam lekkie zapalenie pochwy i stosowałam lek fluomizim. Na ulotce jest napisane że może on zmniejszać skuteczność prezerwatyw nielateksowych i że należy sięgać po inny sposób antykoncepcji co najmniej 12h po zastosowaniu leku. Czy jest szansa zajścia w ciążę w 20. Dniu cyklu (cykle 25-27 dni, owulacja była ok. 13 dnia cyklu) jeśli od zastosowania leku minęło 16h przy użyciu prezerwatyw nielateksowych? (Wytrysku odbył się poza pochwą, ale preejakulat był obecny w prezerwatywie)

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku gdy prezerwatywa nie została uszkodzona i nie zauważyła Pani, aby obecny w niej preejakulat wydostawał się na zewnątrz, to najprawdopodobniej nie doszło do zapłodnienia. Dla pewności powinna Pani wykonać test ciążowy około 10 dni po stosunku, który pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Samo stosowanie prezerwatyw jest jednym z najlepszych sposobów antykoncepcji. Ich skuteczność określa się na około 98 procent. Jeżeli chodzi o inne metody używane w antykoncepcji, to należą do nich stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, wkładek domacicznych, czy specjalnych plastrów.

W Pani przypadku, ryzyko na zajście w ciąże jest jeszcze niższe, ponieważ do stosunku doszło 7 dni po owulacji, a największe szanse na zapłodnienie są od około 5 dni przed owulacją i trwają do 3-4 dni po niej.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mieli podobne problemy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/najlepsze-zabezpieczenie-przed-ciaza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-jakakolwiek-szansa-na-zajscie-w-ciaze-w-takim-przypadku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.