Czy jest jakakolwiek szansa na zajście w ciążę w takim przypadku?

Witam. Mam 24 lata. Współżyłam z zabezpieczeniem mechanicznym (prezerwatywa) 7 dni przed terminem spodziewanej owulacji. Mój cykl przez ostatnie 2 lata nie był krótszy niż 27 dni. Było ryzyko przeniesienia preejakulatu do pochwy. Czy jest jakakolwiek szansa na zajście w ciąże w takim przypadku? W dniu spodziewanej owulacji miałam ból jajnika, krew w śluzie, którego było bardzo duża ilość, także podejrzewam, że nic się nie przesunęło.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każdy stosunek może zakończyć się ciążą, choć jeśli do zbliżenia dojdzie w dni niepłodne, a partnerzy stosują zabezpieczenie, to ryzyko to spada do minimum.

Istnieją różne badania dotyczące żywotności plemników. Na ich podstawie może wysnuć stwierdzenie, że plemniki są w stanie przetrwać nawet do tygodnia w ciele kobiety. Jeśli wierzyć tym badaniom, to stosunek, który odbył się 7 dni przed terminem spodziewanej owulacji mógłby zakończyć się ciążą.

Proszę pamiętać, że preejakulat również może zapłodnić, gdyż znajdują się w nim plemniki. Są one jednak słabsze i niezbyt ruchliwe, więc ryzyko zapłodnienia poprzez kontakt z płynem preejakulacyjnym nie jest duże. Reasumując – prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w opisanym przez Panią przypadku jest małe, ale dla pewności warto wykonać test ciążowy w terminie spodziewanej miesiączki.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-kilka-dni-przed-owulacja-a-prawdopodobienstwo-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-3-dni-przed-owulacja-a-mozliwosc-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-przed-owulacja-z-zabezpieczeniem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.