Czy jest duża szansa na zapłodnienie przy uszkodzonej prezerwatywie?

Witam, czy jeżeli w prezerwatywie była dziurka i podczas stosunku wytrysk był w pochwie i z tej dziurki wyleciało trochę spermy do pochwy może kilka małych kropel to jest duża szansa na zapłodnienie i ciążę ?
MĘŻCZYZNA, 31 LAT 1 tygodni temu

Szanowny Panie,

Szansa na zapłodnienie w opisywanej sytuacji istnieje, ponieważ uszkodzona prezerwatywa przestaje być skuteczną metodą antykoncepcji. Nawet niewielka ilość spermy, która dostanie się do pochwy, może zawierać plemniki zdolne do zapłodnienia. Niemniej jednak ryzyko ciąży zależy od kilku czynników:

1. Moment cyklu menstruacyjnego kobiety:

Ryzyko zapłodnienia jest najwyższe, jeśli stosunek odbył się w trakcie dni płodnych, czyli około 5 dni przed owulacją oraz w dniu owulacji.

Jeśli kobieta była w fazie niepłodnej (np. tuż po miesiączce lub w końcowej fazie cyklu), szansa na ciążę jest mniejsza, choć nie można jej całkowicie wykluczyć.

2. Ilość nasienia:

Nawet niewielka ilość nasienia może zawierać wystarczającą liczbę plemników do zapłodnienia. Do ciąży potrzebny jest jeden zdrowy plemnik, który dotrze do jajeczka.

3. Stan zdrowia plemników:

Żywotne plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni, co zwiększa szansę na zapłodnienie, jeśli owulacja nastąpi w tym czasie.

Co można zrobić?

1. Antykoncepcja awaryjna (tabletka "po"):

Jeśli od stosunku nie minęło więcej niż 72 godziny (lub do 120 godzin w przypadku tabletki z octanem uliprystalu), antykoncepcja awaryjna może zapobiec zapłodnieniu lub zagnieżdżeniu zarodka.

Warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania odpowiedniego leku.



2. Obserwacja cyklu:

Warto monitorować cykl menstruacyjny i, jeśli miesiączka się spóźnia, wykonać test ciążowy około 14 dni po stosunku lub w terminie spodziewanej miesiączki.

Reasumując:

W opisanej sytuacji istnieje ryzyko zapłodnienia, szczególnie jeśli stosunek miał miejsce w dni płodne. Warto podjąć działania zapobiegawcze (np. antykoncepcję awaryjną, jeśli jest to jeszcze możliwe) i obserwować organizm. W przypadku wątpliwości lub opóźnienia miesiączki, zaleca się wykonanie testu ciążowego lub konsultację z lekarzem.



Z wyrazami szacunku,

Położna

Martyna Dudzińska



0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty