Czy takie plemniki były zdolne do zapłodnienia?

Potrzebuję porady, wczoraj uprawialiśmy petting. Nie mam pewności czy chłopak nie przeniósł preejakulatu na palcach podczas pieszczot łechtaczki i warg sromowych (nie wprowadził palców do pochwy). Mam akurat dni płodne stąd moje obawy, czy plemniki z preejakulatu ewentualnie przeniesione w okolice intymne mogą doprowadzić do zapłodnienia. Trochę panikuję i zastanawiam się nad tabletką po. Będę wdzięczna za odpowiedź, gdyż na internecie można znaleźć tyle sprzecznych opinii na ten temat

Redakcja abcZdrowie

Witam, preejakulat to wydzielina gruczołów cewkowych i opuszkowo-cewkowych. Pojawia się przed wytryskiem nasienia, ale jego ilość jest kwestią osobniczą – u niektórych mężczyzn silne pobudzenie powoduje wydzielanie dużej ilości płynu, u innych właściwie trudno zaobserwować jego obecność. Służy przede wszystkim nawilżeniu cewki moczowej i zobojętnieniu kwaśnego pH pochwy, a to wszystko po to, by stworzyć dogodne warunki do zapłodnienia. Badania wykazały, że preejakulat zawiera plemniki – ich ilość jest nieporównywalne mniejsza od ilości zawartej w spermie, często też wiele z nich nie jest zdolna do zapłodnienia, ale takiego ryzyka wykluczyć nie można – preejakulat może zawierać żywe plemniki. Tutaj więcej na temat tej wydzieliny: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy. W Pani przypadku ryzyko ciąży jest niewielkie, ale jednak nie sposób całkowicie go wykluczyć. Proszę zapoznać się również z opinią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-zaplodnienia-przez-preejakulat. Decyzja o zastosowaniu tzw. antykoncepcji awaryjnej należy do Pani. Być może ułatwi ją Pani nasz artykuł o tej metodzie zapobiegania ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.