Czy można zapłodnić partnerkę wydzieliną z penisa?

Witam serdecznie. Był tu temat o wydzielinie z męskiego penisa podczas podniecenia. Chciałbym się zorientować. jakie są szanse zapłodnienia partnerki taką wydzieliną? Wydzielina to chyba jeszcze nie sperma, jeżeli dobrze zrozumiałem, tak? Skoro tak by było naprawdę, to nie może dojść do zapłodnienia, ale już sam nie wiem. Chciałbym mieć pewność, że tak jest w rzeczywistości. Ostatnio między mną i moją partnerką doszło do bardzo przyjemnych pieszczot i trochę odpłynęliśmy.  Ocieraliśmy się o siebie narządami płciowymi. Nie doszło do całkowitej penetracji, ale w pewnym momencie zrobiło się bardzo mokro. Sam już nie wiem. Czy mogło dojść do zapłodnienia tą wydzieliną? Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Wydzielina, o której Pan pisze to preejakulat. Jest to wydzielina gruczołów opuszkowo-cewkowych – małych struktur o gruszkowatym kształcie, położonych po obu stronach męskiej cewki moczowej poniżej prostaty. Zwykle wydziela się ona w stanie podniecenia seksualnego, choć niekoniecznie związane jest to z erekcją. Jej wydostaniu się na zewnątrz sprzyja przedłużający się brak wytrysku nasienia. Substancja ta jest naturalnym nawilżaczem dla cewki moczowej, przygotowując ją do mającego za chwilę nastąpić wytrysku.
Zadaniem preejakulatu jest również zapewnienie pH optymalnego dla przeżycia plemników. Wydzielina ta zawiera jednak i niewielkie ilości plemników, które choć często mają upośledzoną ruchliwość lub są martwe, w zupełności wystarczą do zapłodnienia. Plemniki po dostaniu się do kobiecych dróg rodnych znajdują tam środowisko sprzyjające przeżyciu i są w stanie doprowadzić do zapłodnienia komórki jajowej. Jest to prawdopodobnie przyczyna, dla której stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcji.

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Wydzielina o której wspomina Pan w pytaniu jest to preejakulat. Ta bezbarwna wydzielina gruczołów opuszkowo-cewkowych i gruczołów cewkowych pełni wiele funkcji. Jej zadaniem jest zobojętnienie kwaśnego, a tym samym szkodliwego dla plemników odczynu w cewce moczowej mężczyzny. Ponadto ma uczynić cewkę moczową bardziej śliską. Preejakulat pełni również funkcję naturalnego lubrykantu. Wszystkie te funkcję służą stworzeniu dogodnych warunków dla spodziewanego wytrysku nasienia – a więc skutecznego wprowadzenia plemników i zapłodnienia żeńskiej komórki rozrodczej. Preejakulat pojawia się w trakcie silnego podniecenia seksualnego, gdy przez dłuższy czas nie dochodzi do wytrysku nasienia. Ilość produkowanego preejakulatu jest osobniczo zmienna. Są mężczyźni, którzy wydzielają go w dużych ilościach, zawsze, kiedy się podniecą. Są też mężczyźni, którzy w ogóle nie znają tego zjawiska. Natomiast nie można mieć całkowitej pewności co do tego, czy w danej sytuacji preejakulat się pojawi czy nie. Nie można też w zasadzie przewidzieć momentu pojawienia się preejakulatu.
Preejakulat może zawierać żywe plemniki, a więc kontakt tej wydzieliny z głębszymi strefami dróg rodnych kobiety może przyczynić się do wprowadzenia plemników i zapłodnienia. Z uwagi na fakt, że wydzielina ta zawiera bardzo mało żywych plemników, szansa na zapłonienie jest mała, ale istnieje. Dlatego warto za każdym razem zadbać o prawidłowe techniki antykoncepcji, które w pełni zabezpieczają przed niechcianą ciążą.