Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ryzyko ciąży po wprowadzeniu spermy palcem do pochwy w dni płodne

Czy istnieje możliwość zajścia w ciążę, jeżeli nie doszło do wytrysku w pochwie, ale zaraz po stosunku wprowadzono palcem całą spermę głęboko do pochwy. Wtedy były dni płodne.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Witam!

W przypadku odbywania stosunku bez zabezpieczenia istnieje ryzyko zajścia w ciążę, nawet jeśli do wytrysku nie doszło w pochwie partnerki. Do zapłodnienia mogło dojść przy udziale plemników zawartych w preejakulacie (wydzielinie gruczołów opuszkowo-cewkowych oraz gruczołów cewkowych). Przy wprowadzeniu spermy do dróg rodnych po upływie pewnego czasu praktycznie nie ma ryzyka zajścia w ciążę, ponieważ plemniki obumierają szybko w niekorzystnych dla siebie warunkach poza drogami rodnymi kobiety. W razie niepewności proponuję wykonanie testu ciążowego po 2 tygodniach od stosunku - w terminie spodziewanej miesiączki.

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy