Jak duża jest szansa na ciążę w tym przypadku?

Kochaliśmy się z partnerką, zabezpieczaliśmy się prezerwatywą, gdy już doszedłem wyjąłem członka z jej pochwy ale prezerwatywa została w środku, cześć wylała się na prześcieradło, a część została w prezerwatywie. Odrazu wyjąłem ją ostrożnie z pochwy ale teraz mam obawy że trochę spermy mogło tam spłynąć. Partnerka nie szczytowała. Dodam że dziewczyna miała owulację w sobotę(przynajmniej tak wskazuje aplikacja kalendarzyka), a ta sytuacja przytrafiła się o godzinie 3 nad ranem w niedzielę. Ma regularne miesiączki. Jak duża jest szansa na ciążę w takiej sytuacji ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety istnieje ryzyko ciąży w tej sytuacji, zarówno z uwagi na możliwy wypływ nasienia z prezerwatywy w drogach rodnych partnerki, jak i potencjalne dni płodne (aplikacja w telefonie nie jest zbyt dobrym sposobem na określenie dni płodnych). Natomiast nie sposób ocenić, jak duża jest szansa na ewentualną ciążę. Kluczowy jest tu moment cyklu – proszę porozmawiać na ten temat z partnerką, jeśli uważnie obserwuje swoje ciało, nie polegając tylko na aplikacji, powinna mieć świadomość momentu cyklu. Niestety stosowanie prezerwatyw jako metody antykoncepcyjnej wiąże się z ryzykiem nieplanowanej ciąży – zwłaszcza jeśli ich użycie jest nieprawidłowe. Zachęcam do zgłębienia tematu, w tym artykule znajdzie Pan kilka cennych wskazówek: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-uszkodzic-prezerwatywe.
Warto pamiętać, że poza antykoncepcją stosowaną podczas stosunku płciowego istnieje jeszcze antykoncepcja postkoitalna - czyli tabletka 72h "po".
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.