Czy jest u mnie ryzyko ciąży w tej sytuacji?

Pęknięta prezerwatywa na początku stosunku. Wczoraj z moja partnerką uprawialiśmy seks i na początku stosunku pękła nam prezerwatywa jest większa szansa na zajście w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno w tym przypadku oceniać ryzyko ciąży – oczywiście na pewno jest mniejsze, gdy dojdzie do uszkodzenia prezerwatywy na początku stosunku, gdy szanse na to, że wydzielił się płyn preejakulacyjny są mniejsze, niż pod koniec stosunku.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Jednak to, czy mogło dojść do zapłodnienia, należy oceniać, biorąc również pod uwagę na takie aspekty jak cykl menstruacyjny i ewentualne dni płodne u kobiety. Ryzyko nieplanowanej ciąży jest dużo większe w trakcie dni płodnych – zwłaszcza w dniu owulacji.

Natomiast jeśli zorientował się Pan w miarę wcześnie, że prezerwatywa pękła i w efekcie plemniki z ejakulatu bądź preejakulatu nie znalazły się w pochwie, to można domniemywać, że zapłodnienie jest wykluczone.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-uszkodzic-prezerwatywe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.