Jak duże jest ryzyko, że dziewczyna zaszła w ciążę?

Pękła guma na bocznej ściance tuż za napletem. Doszedłem na 90% na zewnątrz ,była tez właśnie duża plama na pościeli. Dziewczyna jest 2 dzień po skończeniu krwawienia i ma 4 dni do owulacji. Czy są szanse i jak tak to jak duże na to ze mogłaby zajść w ciąże ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku gdy kobieta ma pewność, że podczas stosunku nie miała owulacji, ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo małe, chyba że ma dni płodne. Warto pamiętać, że przed wytryskiem może dojść do wydzielenie preejakulatu, który może zawierać żywe, zdolne do zapłodnienia plemniki. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy.

Natomiast nie sposób ocenić, jak duże ryzyko zapłodnienia jest w Państwa przypadku – zakładając, że nasienie nie dostało się do pochwy i pańska partnerka nie miała owulacji, można uznać, że ryzyko jest zerowe. Podczas dni płodnych to ryzyko znacznie wzrasta, ponieważ w sprzyjających okolicznościach i warunkach (czyli w pochwie) plemniki mogą przeżyć nawet kilka dni, w oczekiwaniu na owulację. Więcej w infografice pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-warto-wiedziec-o-plemniku.

Na przyszłość sugeruję rozważenie antykoncepcji awaryjnej, to jest postkoitalnej, w sytuacji gdy nie ma pewności, że nasienie nie dostało się do dróg rodnych partnerki, lub wybór innej metody antykoncepcyjnej. Jeśli jest Pan zainteresowany, w tym artykule omówione zostały najbardziej powszechne metody antykoncepcji: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.