Czy mogło dojść do zapłodnienia w czasie tego zbliżenia?

Dobry wieczor. Mam takie pytanie. Uprawialem sex ze swoja kobieta w prezerwatywie,do orgazmu nie doszlo, po zdjeciu condoma final zakonczony byl w jej ustach. Wytarlem reszte spermy z penisa i zalozylem majtki. Rano dosz do krotkiego zblizenia bez prezerwatywy. Pytanie czy moglo dojsc do zaplodnienia? Moja kobieta ma 48 lat. Dzis jest 29 dzien jak niema okresu, prosze o odpowiedz dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie – jeśli chodzi o pozostałości nasienia po stosunku z poprzedniego dnia, to na pewno nie są one czynnikiem ryzyka. Plemniki mają bardzo ograniczoną żywotność i wystarczy kilka lub kilkanaście minut po wytrysku, by nie były zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

O żywotności plemników może Pan przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plemnik-powstawanie-przemieszczanie-rola-zywotnosc.

Natomiast proszę pamiętać, że każde zbliżenie bez zabezpieczenia wiąże się z jakimś ryzykiem zapłodnienia. Jest ono zależne oczywiście od momentu cyklu – w dni płodne nawet krótkie zbliżenie bez wytrysku może skutkować nieplanowaną ciążą, w dni niepłodne takie ryzyko nie zachodzi.

Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bez-wytrysku.

Oczywiście są to tylko hipotezy i nie sposób bez żadnych wątpliwości oceniać stopień ryzyka zapłodnienia. Jeżeli jednak mają Państwo obawy, warto wykonać test ciążowy – po upływie 14 dni od feralnego zbliżenia powinien wskazać wiarygodny, miarodajny wynik.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.