Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy w ten dzień mogło dojść do zapłodnienia?

Witam mam takie pytanie jeśli w piątek współżylam a miałam okres i doszło do wytrysku a w sobotę już nie miałam okresu czy mogło dojść do zapłodnienia?
KOBIETA, 34 LAT około miesiąca temu

Krioprezerwacja płodności

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć każdy niezabezpieczony stosunek seksualny niesie za sobą pewne ryzyko zapłodnienia, to zarówno seks w trakcie okresu, jak bezpośrednio po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego nie powinien skutkować nieplanowaną ciążą.

Więcej informacji dotyczących ryzyka ciąży w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Dni płodne, kiedy jest zwiększone prawdopodobieństwo zapłodnienia, mogą występować już 10. dnia cyklu – można to poznać po mętnym, lepkim śluzie pochwowym. W kolejnych dniach, śluz staje się coraz rzadszy, a gdy przypomina białko jajka kurzego i jest dość obfity, wówczas z dużym prawdopodobieństwem można mówić o owulacji. Jajeczkowanie to szczytowy czas dni płodnych – to wtedy może dojść do zapłodnienia, choć ostrożność należy zachować przez wszystkie dni płodne. Plemniki mogą przeżyć w pochwie nawet kilka dni.

W razie wątpliwości lub gdy kolejna menstruacja nie nadejdzie, może Pani wykonać test ciążowy, a na przyszłość warto pamiętać o zabezpieczeniu oraz zwrócić uwagę na objawy zbliżającej się owulacji – pozwoli to na ustalenie dni, kiedy ryzyko zapłodnienia jest największe.

Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu dotyczącego dni płodnych i jajeczkowania: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-obliczania-dni-plodnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy