Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy w opisanej sytuacji mogło dojść do zapłodnienia?

Czy mogę być w ciąży? Witam, mam pytanie mianowicie przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, jednak już po 13 dniach zmuszona byłam je odstawić z powodu skutków ubocznych. Po 2 dniach, pojawiło się lekkie krwawienie zapewne z przyczyny odstawienia tabletek. Po 5 dniach od odstawienia z partnerem odbyliśmy stosunek, wtedy tez lekko krwawiłam, stosunek odbył się w prezerwatywie i wszystko było w porządku, w końcówce wyjął członka. Po tym stosunku 3 dni później znow współżyliśmy 2 razy w jednym dniu również w prezerwatywie jednak za 2 razem nikt z nas nie mył rąk, różnica czasu między tymi stosunkami wynosiła mniej więcej 30 minut. Czy jest szansa że przez brudne ręce np. mogło się coś przedostać do środka za tym 2 razem? Chłopak zakładając prezerwatywę starał się nie dotykać członka jednak tymi rękami zakładał prezerwatywę. Wszystko było ok, również wyciągnął członka przy końcówce. Dziś 20.12 powinnam dostać okres ale go nie mam, nigdy się nie spóźniał, czy to przez tabletki, czy może jednak mogę być w ciąży? Śluz jest lekko gesty w kolorze biało żółtym. Czy mam się martwić ciążą czy raczej jest to niemożliwe w opisanej sytuacji?
KOBIETA, 20 LAT 4 miesiące temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ryzyko zapłodnienia w tej sytuacji jest znikome, raczej nie ma Pani powodu do obaw, choć oczywiście nie ma antykoncepcji skutecznej w 100%. Niemniej zapłodnienie przez przypadkowy kontakt z dłońmi ubrudzonymi nasieniem jest wykluczone, zwłaszcza że wspomina Pani o odstępie czasowym pomiędzy stosunkami. Proszę pamiętać, że żywotność plemników jest niewielka po ejakulacji – poza drogami rodnymi kobiety plemniki mogą przeżyć zaledwie kilka minut.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plemnik-powstawanie-przemieszczanie-rola-zywotnosc.

Przyczyn braku okresu raczej należałoby się dopatrywać w zażywanych pigułkach antykoncepcyjnych, które mogły spowodować rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Proszę pamiętać, że taka ingerencja w gospodarkę hormonalną organizmu sprawia, że ten potrzebuje czasu, by wrócić do poprzedniego funkcjonowania.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy