Czy zapłodnienie było możliwe w czasie tego zbliżenia?

witam, 30 sierpnia miałam wysoka szanse na zajście w ciąże. Z partnerem uprawialiśmy tego samego dnia seks. Po wytrysku zdjął prezerwatywę i chwile tak leżeliśmy, po minutce (bez wycierania penisa) włożył penisa w moja pochwę. Czy może zajść do zapłodnienia ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, jak najbardziej – gdy dojdzie do penetracji dróg rodnych bez zabezpieczenia, zapłodnienie jest możliwe. Nie bez znaczenia jest tu hipotetyczna obecność żywych plemników z poprzedniej ejakulacji. W dogodnych warunkach, czyli np. pod napletkiem, plemniki mogą przeżyć stosunkowo długo – na pewno więc po minucie od wytrysku kontakt z prąciem partnera może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zajścia w ciążę. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/plemnik-powstawanie-przemieszczanie-rola-zywotnosc.

Warto wiedzieć, że stosunek podczas dni płodnych zawsze obarczony jest ryzykiem „wpadki”, dlatego też należy pamiętać o stosownym zabezpieczeniu oraz odpowiedniej higienie po stosunku, która uniemożliwi przeniesienie nasienia do pochwy kobiety. Zachęcam do lektury tego materiału, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bez-wytrysku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.